Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czym jest holter ciśnieniowy? Jak odbywa się badanie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi może być wskazaniem do przeprowadzenia badania z użyciem holtera ciśnieniowego. Na czym ono polega?

Holter ciśnieniowy – co to jest?

Holter ciśnieniowy, z angielskiego ambulatory blood pressure monitoring – ABPM, jest rodzajem urządzenia używanego do prowadzenia dobowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Badanie to przepisywane jest przez kardiologa i jego głównym celem jest wykrywanie nieprawidłowości w ciśnieniu tętniczym, które wskazywać mogą na choroby układu krążeniowego.

Głównymi wskazaniami do badania są nieprawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego krwi – nadciśnienie i niedociśnienie. Prowadzone jest ono także przy zaburzeniach rytmu serca, zawrotach głowy i omdleniach niewyjaśnionego pochodzenia.

Z czego składa się holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy zbudowany jest z dwóch głównych elementów:

– Jednostka centralna – ma postać niewielkiego urządzenia wyposażonego w przyciski i wyświetlacz, które noszone jest najczęściej na pasku zawieszanym na szyi albo zapinanym w pasie. Jednostka zapisuje pobrane wcześniej pomiary.
– Rękaw – umieszczany jest na ręce i odpowiada za przeprowadzanie pomiarów ciśnienia. Działa tak, jak standardowy rękaw do ciśnieniomierza, który napełnia się powietrzem. Rękaw połączony jest z jednostką centralną za pomocą wężyka.

Jak odbywa się badanie z użyciem holtera ciśnieniowego?

Badanie holterem ciśnieniowym jest dla pacjenta bezbolesne i bezinwazyjne. Polega ono na noszeniu urządzenia do badania przez określony czas, najczęściej przez dobę.

Urządzenie przeprowadza jeden pomiar na 15 minut w trakcie dnia i jeden pomiar co 30 minut w godzinach nocnych. W trakcie badania rękaw musi znajdować się na ramieniu i należy dbać o to, aby nie zsuwał się niżej.

Badanie holterem ciśnieniowym – o czym warto pamiętać?

W związku z tym badaniem często pojawiają się też różne pytania, na przykład dotyczące tego, czego należy unikać, gdy założony jest Holter ciśnieniowy jak spać z nim. O czym należy wtedy pamiętać?

Podczas badania należy prowadzić regularne, codzienne czynności, ale nie należy się przemęczać, na przykład uprawiać sportów. Nie należy korzystać z kąpieli, które mogłyby uszkodzić urządzenie. Należy też zapisywać dokładne informacje o godzinach pobudki, pójścia spać, relaksu, stresowych sytuacji czy odczuwanych dolegliwości.

Gdy noszony jest holter ciśnieniowy jak spać z urządzeniem? Zaleca się spanie w pozycji na plecach, z rękami położonymi wzdłuż ciała, ponieważ wtedy nie dochodzi do ucisku na rękaw, który przeprowadza pomiary.

Comments are closed.

nahp.com zobacz więcej https://beesafe.pl/porady/kasowanie-punktow-karnych/