Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Do czego służą czujniki krawędziowe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zgodnie z definicją czujniki krawędziowe to urządzenia pomiarowe, które mają za zadanie ustawienie powierzchni lub krawędzi w odniesieniu do innych szczegółów, takich jak np. środek otworu. W praktyce czujniki różnią się od siebie konstrukcją i sposobem działania. Najbardziej zaawansowane technologicznie są urządzenia trójwymiarowe.

Precyzja pomiarów

Pod względem budowy klasyczne czujniki krawędziowe mogą się od siebie różnić. Możemy wyróżnić urządzenia mechaniczne, które montuje się do jednego z elementów narzędzia, np. do uchwytu. Po włączeniu czujnika krawędziowego siły odśrodkowe zaczynają działać, a to z kolei prowadzi do powstania specyficznych drgań. Mogą one zostać zminimalizowane poprzez wskazanie punktu zerowego detalu.

W czujnikach krawędziowych elektronicznych pomiar jest nieco mniej skomplikowany, ponieważ ogranicza się do dotknięcia czujnikiem danego elementu tak, aby zaświeciła się dioda kontrolna. Niezwykle ważne jest to, że taki pomiar jest bardziej precyzyjny niż ten wykonany czujnikiem krawędziowym mechanicznym.

Trójwymiarowa dokładność

Czujniki krawędziowe trójwymiarowe mają inną zasadę działania niż urządzenia wymienione wyżej. Oczywiście są wyposażone w elektroniczny system styku, to jednak nie ma konieczności obliczania bazy ani uwzględniania średnicy narzędzia pomiarowego. Dzięki czujnikom krawędziowym trójwymiarowym można perfekcyjnie określić pozycję bazy, mimo występowania różnego rodzaju odchyleń.

Największym mankamentem tego rodzaju urządzeń jest ich wysoka cena. Standardowe czujniki krawędziowe mieszczą się w przedziale cenowym od 100 do 300 złotych, a za trójwymiarowe trzeba zapłacić nawet 500. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że takie urządzenie sprawdzi się w miejscach, które wymagają największej prezydencji pomiaru, a także określenia bazy w trzech wymiarach.

Jak korzystać z czujników krawędziowych

Mimo że, czujniki krawędziowe są precyzyjnymi urządzeniami, to jednak wymagają od użytkownika zarówno wyczucia, jak i umiejętności i doświadczenia. Możliwość pominięcia całego procesu pomiarowego nie oznacza, że nie ma ryzyka zniszczenia detalu.

Podsumowując, trójwymiarowe czujniki krawędziowe są jednymi z bardziej zaawansowanych urządzeń, które mogą być używane do określania detalu, np. w procesie obróbki CNC.

Czujniki mechaniczne i elektroniczne są zdecydowanie tańsze i prostsze w obsłudze, jednak nie oznacza to, że są gorszej jakości. Nie zawsze też zachodzi konieczność określania bazy w trzech wymiarach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Comments are closed.