Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Kredyt kupiecki i kredyt odbiorcy

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czy finansowanie działalności jest możliwe bez udziału banków, firm pożyczkowych lub grantodawcy? Zdecydowanie tak. Kredyt kupiecki dostawcy i odbiorcy udowadniają, że przedsiębiorcy mają elastyczne możliwości jeśli chodzi o finansowanie transakcji.

Czym jest kredyt kupiecki dostawcy?

Głównym bohaterem tego tekstu jest sytuacja, w której sprzedawca godzi się na odłożenie w czasie płatności za dostarczone produkty lub usługi. Odroczenie zapłaty jest ważnym elementem negocjacji handlowych. Ustalone w umowie opóźnienie ma kardynalne znaczenie dla obu stron transakcji. Podczas przedłużającego się oczekiwania na przelew sprzedawca musi zadbać o swoją płynność finansową. W tym celu może np. sięgnąć po pożyczkę lub faktoring. Z kolei kupujący może dłużej obracać swoimi środkami.

Tym samym słowo „kredyt”, które jest w powszechnym rozumieniu zarezerwowane do instytucji bankowych, nie oznacza osobnej umowy o wsparcie finansowe, a po prostu przesunięcie zapłaty w czasie. Najczęściej mówimy o okresie od 14 do 60 dni. Wprowadzenie kredytu kupieckiego nie wymaga specjalnej formy prawnej. Istotne jest to, by zapisy o odroczonym terminie płatności pojawiły się w dokumentach określających ogólne warunki sprzedaży.

Czym jest kredyt odbiorcy?

Podobnym rodzajem porozumienia między kontrahentami jest kredyt odbiorcy. W praktyce oznacza on zaliczkę za produkt lub usługę. Po co odbiorca dokonuje przedpłaty? Po to, by przejąć część ryzyka transakcyjnego od dostawcy. Kredyt odbiorcy stosuje się bowiem w przypadku drogich przedmiotów zamówienia, których realizacja wymaga zaangażowania dużych nakładów po stronie sprzedającego. Wpłacenie zaliczki przed rozpoczęciem pracy może mu ułatwić np. zakup materiałów do produkcji.

Czym jest skonto?

Analizując kredyt kupiecki nie sposób pominąć kwestii skonta. Jest to zachęta sprzedawcy skierowana do kupującego, by ten opłacił fakturę przed upłynięciem wskazanego na niej terminu zapłaty. Zachęta ma oczywiście wymiar finansowy – procentowy rabat od ustalonej ceny, jeśli odbiorca wykona przelew przed umówionym terminem płatności.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.indos.pl/oferta/faktoring/ – Zapraszamy!

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/ https://beesafe.pl/porady/niewazny-dowod-osobisty/ https://dinusiek.pl/niepowtarzalne-wnetrza-jak-meble-loftowe-przedefiniowaly-nowoczesny-design/