Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Międzynarodowy certyfikat FSC

Pinterest LinkedIn Tumblr

Jak można podnieść swoje znaczenie na rynku międzynarodowym? Jest wiele różnych sposobów. Wśród sugerowanych odpowiedzi znaleźć można m.in. tą, która odnosić się będzie do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Równie dobrze można postarać się o to, aby uzyskać międzynarodowy certyfikat FSC.

W jakim celu?

FSC wydawany jest po to, aby przyznać, że drewno, jakie używane jest do produkcji, pochodzi z lasów, jakie zarządzane są w sposób odpowiedzialny. Tak, nie ma co oszukiwać się, że drewno zostanie wycofane w ogóle z produkcji. Z taką sytuacją nie będzie miało się do czynienia. Można jednak drewno lub materiały drewno pochodne pozyskiwać z takich miejsc, które podchodzą do tego w sposób odpowiedzialny. W tym celu powoływany jest audyt FSC, który może zostać przeprowadzony m.in. przez firmę DJB doradztwo. Jeżeli taki certyfikat zostanie przyznany, firma będzie miała prawo do tego, aby swoje wyroby oznaczać przy pomocy etykiety produktowej FSC.

Akredytowana jednostka certyfikująca

Zanim jednak certyfikacja zostanie przyznana, musi minąć trochę czasu. W pierwszej kolejności trzeba będzie wynająć zewnętrzną, akredytowaną jednostkę certyfikującą. Po to, aby to ona właśnie mogła przeprowadzić audyt. Warto odpowiednio wcześniej przygotować się do tego. Tak, aby być pewnym tego, że taki certyfikat faktycznie zostanie przyznany. Nie jest bowiem powiedziane, że zapłata wniesiona do akredytowanej jednostki certyfikującej sprawi, iż certyfikat FSC zostanie przyznany. Jeżeli tak faktycznie się stanie, to międzynarodowy dokument zostanie przyznany na okres pięciu lat. 

Kontrole każdego roku

Żadne przedsiębiorstwo, czy też zarządca lasu nie może być spokojnym. To, że certyfikacja zostanie przyznana nie oznacza, iż temat na najbliższych pięć lat zostanie zamknięty. Wręcz przeciwnie. Przyznanie takiego międzynarodowego dokumentu to tak naprawdę obowiązek utrzymania wszystkich norm. Będzie to potwierdzeniem tego, że dana firma lub zarządca/właściciel lasu staje “na głowie” aby wszystko zostało utrzymane na bardzo wysokim poziomie. Nie brakuje bowiem takich przypadków, kiedy certyfikat został przyznany po to, aby po krótkim czasie został odebrany. No tak, nie chodzi tu bowiem o zachowanie norm na krótki czas. W końcu certyfikat FSC to tak naprawdę najlepszy dowód na to, że dana firma robi wszystko, aby móc wciąż doskonalić się w swoich codziennych działaniach. Warto więc jak najbardziej do tego dążyć. 

 

Comments are closed.