Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Trójstronne korzyści z faktoringu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z możliwości oferowanych przez faktoring. Popularność tej usługi finansowej na polskim rynku stale rośnie, a jej rozwoju nie zatrzymało nawet spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią COVID-19.

Na czym polega faktoring?

Najprościej rzecz ujmując, tytułowy termin sprowadza się do zamiany faktur na gotówkę. W klasycznej formie umowy faktoringowej biorą udział trzy strony: faktor (firma faktoringowa – bank lub wyspecjalizowane przedsiębiorstwo finansowe), faktorant (sprzedawca produktów lub usług) oraz płatnik faktoringowy, czyli firma kupująca wyroby sprzedawcy. Każda z nich może odnieść korzyści z zawarcia umowy faktoringowej.

Faktoring opłaca się każdemu

Największym beneficjentem wydaje się być faktorant. Sprzedawca dostarcza przedmiot zamówienia i wystawia płatnikowi fakturę z odroczonym terminem ważności. Niejednokrotnie płatność może być odroczona o kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Skorzystanie z faktoringu pozwala sprzedawcy na uzyskanie płynności finansowej i wszystkich korzyści, które za nią idą. Kontrolując cash flow, firma może wypłacać na bieżąco wynagrodzenia swoim pracownikom, opłacać pozostałe zobowiązania, utrzymać ciągłość produkcji czy wreszcie inwestować w nowe projekty.

Z płynnością finansową wiąże się również cenna reputacja rzetelnego kontrahenta, która z pewnością przyda się w przyszłych transakcjach. Korzyścią dla płatnika faktoringowego jest odroczony termin opłacenia faktury. Dzięki niemu, firma może optymalnie zarządzać swoimi środkami i dokonywać płatności w wygodnym dla niej momencie. Na podpisaniu umowy faktoringowej korzysta również sam faktor. Jego zysk to prowizja za użyczenie kapitału.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – faktoring – Zapraszamy!

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/ulga-rehabilitacyjna-na-samochod/ https://beesafe.pl/porady/niewazny-dowod-osobisty/ https://beesafe.pl/porady/wymiana-swiec-zaplonowych/