Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Co należy wiedzieć o smart kontraktach?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Często można spotkać się ze sformułowaniem “smart contract”. Przyglądając się rynkowi kryptowalut można stwierdzić, że jest to rzecz potrzebna. No ale tak naprawdę czym one są? Dlaczego ich popularność jest tak duża? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Połączenie protokołu z interfejsem użytkownika

Co prawda o smart contractach stało się głośno dopiero po 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy Bitcoiny pojawiły się na świecie (a kilka lat później kolejne coiny). Ale już w latach 90 XX wieku, Nick Szabo o nich wspominał. To właśnie on stwierdził, że smart kontrakty to “narzędzie, które formalizuje i zabezpiecza sieci komputerowe łącząc protokół sieciowy z interfejsem użytkownika”. Już wtedy, Szabo przewidział, gdzie takie inteligentne umowy, znajdą zastosowanie. Wspominał on m.in. o procesach płatności (kryptowaluty są w tym przypadku idealnym przykładem), jak również o systemach kredytowych.

Działanie smart kontraktów

How to write smart contract? Pytanie na które można odpowiedzieć w sposób różnoraki, ponieważ wszystko zależne jest od tego, gdzie dokładnie (w jakiej branży będą one wykorzystywane). Mówi się o nich inteligentne kontrakty, ale ciekawostką jest to, że tak naprawdę nie mają one nic dużo wspólnego z inteligencją. Jedyne co można też o nich jeszcze powiedzieć, że są one tak naprawdę fragmentami kodów, które działają dzięki zdecentralizowanym sieciom blockchain. Tak naprawdę nie są to żadne umowy, które można by zaliczyć do dokumentów sklasyfikowanych prawnie.

Cechy smart kontraktów

Najlepiej poznać je poprzez omówienie ich najważniejszych cech. A więc smart kontrakty są:

  • autonomiczne – to idealny produkt, jeżeli chodzi o automatyzację. Często określane są one mianem samowystarczalnego programu. Aby cokolwiek smart kontrakt mógł zrobić, musi zostać uruchomiony przez użytkownika.
  • niezmienne – jeżeli wcześniej taka funkcja nie została w nich uruchomiona, nie będzie można ich w żaden sposób zmienić. 
  • odporne na modyfikacje – skoro nie będzie można ich zmienić, to będą one odporne na wszelkiego rodzaju modyfikacje.
  • dopasowane do potrzeb użytkownika – zanim zostaną wysłane “w świat, można napisać je na wiele razy. Dzięki temu będzie można zawsze dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkownika.
  • przejrzyste – dzięki temu, że są tak transparentne, wzbudzają większe zaufanie wśród użytkowników.  Kod źródłowy widoczny jest praktycznie dla wszystkich zainteresowanych użytkowników, co także umożliwia wykonanie ewentualnego audytu lub sprawdzenia.

Comments are closed.

atn.org https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/ rgoefekt.com.pl