Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czujniki magnetyczne – jak działają i do czego służą?

Pinterest LinkedIn Tumblr

W ofercie współczesnych producentów znajdziemy wiele rodzajów czujników, różniących się między innymi budową, zastosowaniem oraz możliwościami. Jednym z najważniejszych typów są czujniki magnetyczne. Jak są skonstruowane takie sensory? W jakich dziedzinach najczęściej znajdują zastosowanie? Na te pytania odpowiadamy w nowym poradniku.

Czujniki magnetyczne – budowa i zasada działania

Czujniki magnetyczne, jak sama nazwa wskazuje, w swoim działaniu wykorzystują magnesy. Składają się one z dwóch części. Pierwszy to właściwy sensor, zaś drugi – magnes odpowiedzialny za generowanie pola magnetycznego. Pierwszy element ma za zadanie wykrywanie pola i przesyłaniu informacji o jego obecności do dalszych struktur danego systemu.

Czujniki tego typu są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Znajdują też zastosowanie w sprzętach przeznaczonych do codziennego użytku. Ich popularność oczywiście nie bierze się znikąd i jest wynikiem ich wielu zalet. Do najważniejszych wśród nich należy zaliczyć z całą pewnością:

• funkcjonalność: ich użycie pozwala na prowadzenie bezdotykowych pomiarów. Są też dużo skuteczniejsze i bardziej uniwersalne niż nieco podobne do nich czujniki indukcyjne;
• możliwość zastosowania w miejscach, w których występują przeszkody: za ich pomocą można wykrywać pole magnetyczne również przez ściany i elementy konstrukcyjne wykonane z różnych materiałów (np. aluminium, drewna lub stali);
• duży zasięg.

Sensory magnetyczne – najważniejsze zastosowania
Zastosowanie czujników magnetycznych jest bardzo szerokie i obejmuje między innymi:

• pomiar szybkości lub częstotliwości ruchów elementów maszyn przemysłowych;
• liczniki rowerowe;
• alarmy (zarówno antywłamaniowe, jak i te wykrywające niezamknięcie pokrywy maszyny);
• kontrola zamknięcia okien i drzwi w prywatnych domach;
• wykrywanie obiektów (np. niepożądanych przedmiotów na linii produkcyjnej);
• wykrywanie przedmiotów znajdujących wewnątrz rur, przewodów wentylacyjnych lub w pojemnikach);
• systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych (wykrywają obiekty znajdujące się w obszarach, w których panuje wysoka temperatura).

Jak widać, w wielu przypadkach od wydajności i niezawodności czujnika magnetycznego zależy bezpieczeństwo osób lub mienia. Przy ich wyborze należy więc zachować szczególną staranność. Chodzi tu nie tylko o dobór odpowiednich parametrów, ale też jakość sensora. Tę ostatnią zagwarantują nam zakupy u zaufanych dostawców – np. w sklepie http://sensor24h.pl/, który poza sprawdzonymi czujnikami oferuje doskonałą obsługę klienta i pomoc w dobrze właściwego rozwiązania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.

Comments are closed.

Metalowy stojak na papier toaletowy loft iq.org https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/