Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Odprysk na szybie – mała usterka, która może przytrafić się każdemu kierowcy

Pinterest LinkedIn Tumblr

Uderzenie kamienia albo gałęzi może spowodować odprysk na szybie. Warto mieć świadomość, że nawet niewielkie uszkodzenie wymaga naprawy i zabezpieczenia. Brak reakcji może mieć poważne konsekwencje. Co powinieneś zrobić, kiedy szyba Twojego samochodu ulegnie uszkodzeniu? Sprawdź!

Jak zabezpieczyć odprysk na szybie?

Jeśli odprysk na szybie jest niewielki, a uszkodzenie nie utrudnia widoczności i znajduje się o co najmniej kilkanaście centymetrów od krawędzi szyby, nie musisz przerywać swojej trasy. Ważne jest, aby udać się do warsztatu, gdzie usterka zostanie naprawiona.

Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy na szybie pojawi się charakterystyczny „pajączek”. Podczas jazdy szyba wprowadzana jest w drgania. Na ich skutek uszkodzenie może się powiększać. W najgorszym wypadku szyba wypadnie, stwarzając duże zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. Jeśli zauważysz na szybie duże uszkodzenie, zatrzymaj samochód i zabezpiecz taflę. Zaklej odprysk kawałkiem przezroczystej taśmy klejącej. Taśma nie tylko unieruchomi szkło, ale również zapobiegnie gromadzeniu się w szczelinach zabrudzeń, które mogłyby uniemożliwić późniejszą naprawę szyby. Co ważne, w sklepach motoryzacyjnych znajdziesz specjalne systemy naprawcze, dzięki którym samodzielnie uzupełnisz ubytek żywicą. Kiedy szyba będzie solidnie zabezpieczona, możesz udać się do warsztatu i oddać swój samochód w ręce fachowca.

Badanie techniczne a odprysk na szybie

Warto mieć świadomość, że odprysk na szybie może przysporzyć Ci niemałych problemów podczas corocznego przeglądu. Uszkodzenie naruszające wymogi techniczne skutkuje nieprzedłużeniem ważności badania.

Comments are closed.