Ad
Ad
Ad
Biznes

Wymiana amortyzatorów – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Pinterest LinkedIn Tumblr

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o stan techniczny swojego pojazdu. Zaniedbania na tym polu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno dla niego i przewożonych pasażerów, jak i innych uczestników ruchu. Aby jazda samochodem była bezpieczna, należy regularnie sprawdzać stan podzespołów na stacji diagnostycznej i reagować na niepokojące symptomy. Dzisiaj weźmiemy pod lupę układ zawieszenia, a dokładniej – amortyzatory. Jaką funkcję spełnia ten element konstrukcji pojazdu? Kiedy konieczna jest wymiana amortyzatorów? Sprawdź!

Czym są amortyzatory?

Amortyzatory to jeden z najważniejszych elementów układu zawieszenia. Dzięki nim mocne drgania wytwarzane podczas jazdy, szczególnie po nierównej nawierzchni, nie są przenoszone na kabinę pasażerską. Sprawne amortyzatory są kluczowe dla zapewniania komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności kołom, utrzymanie sprężyny zawieszenia w odpowiedniej pozycji, niwelowanie kołysania. Ponadto, amortyzatory skracają drogę hamowania i wpływają na działanie innych systemów, przede wszystkim ABS i ESP. Warto pamiętać, że amortyzatory zużywają się. Polscy kierowcy przeważnie muszą wymienić je po przejechaniu około 60 000 km.

Wymiana amortyzatorów – co powinno Cię zaniepokoić?

O tym, jak ważną rolę odgrywają amortyzatory, dotkliwe przekonujemy się wówczas, kiedy zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Objawy zużywania czy uszkodzenia tej części są charakterystyczne. Zaliczamy do nich wydłużenie drogi hamowania, uczucie drgania, kołysanie się pojazdu na nierównej drodze i pod wpływem silnego wiatru, stukanie i wycieki oleju hydraulicznego.

Zastanawiasz się, czy wymiana amortyzatorów jest kosztowna? Wysokość poniesionych kosztów zależy od wielu czynników, na przykład modelu samochodu. W pojeździe można zamontować nowe lub używane amortyzatory. Cena fabrycznie nowych amortyzatorów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/carpooling/ https://beesafe.pl/porady/ulga-rehabilitacyjna-na-samochod/ https://beesafe.pl/porady/samochod-z-wloch/