Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Budowa i wybór siodełka rowerowego

Pinterest LinkedIn Tumblr

Najczęstszym powodem odczuwanego przez rowerzystów dyskomfortu jest nieodpowiednio dopasowane siodełko. Dlatego tak ważne, aby idealnie pasowało ono do potrzeb użytkownika. Podobnie jak buty, siodełko rowerowe to element osobisty, który najlepiej przymierzyć na żywo, na przykład w sklepie rowerowym.

Kształty siodełek – sklep rowerowy Kraków

W krakowskich sklepach rowerowych dostępne są różne kształty siodełek, które pasują do wielu typów sylwetki. Rozstaw kości kulszowych u kobiet jest, na ogół, szerszy niż u mężczyzn, dlatego też siodełka rowerowe przeznaczone dla kobiet są szersze. Pomijając płeć, siodełko, które jest zbyt szerokie, będzie powodowało otarcia, a zbyt wąskie nie będzie w stanie zapewnić wystarczającego komfortu jazdy.

Wypełnienie

To właśnie ono sprawia, że ​​siodełko rowerowe jest wygodne. Najczęściej stosowanymi materiałami wyściółkowymi są pianki lub wypełnienia żelowe. Żele te mają konsystencję, która może amortyzować część wstrząsów. Czasami w jednym siodełku stosuje się różne materiały wypełniające, aby zwiększyć wygodę rowerzysty na bardziej wymagających trasach. Należy pamiętać, że grubsze wypełnienie nie jest równoznaczne z większym komfortem. Odpowiedni poziom wypełnienia zapewni rowerzyście zachowanie optymalnej sylwetki podczas jazdy.

Jakie konstrukcje siodełek są dostępne – sklep rowerowy Kraków

Jeszcze kilka lat temu prawie wszystkie siodełka rowerowe były wykonywane z niedrogiej, ciężkiej stali węglowej. Odkąd wprowadzono do budowy siodełek tytan, zaczęły powstawać wysokiej klasy, lekkie konstrukcje. Tytan jest najlepszej jakości materiałem, preferowanym przez większość rowerzystów. Powszechnie stosowany jest również chromo-molibden, który jest mocną i lekką stalą (często w postaci pustych rurek). Można również spotkać siodełka, w których pręty mocowania są wykonane z włókna węglowego. Niektórzy producenci rowerów oferują także modele o konstrukcji opartej na pojedynczym pręcie mocującym.

Skorupa, pokrycie

Zewnętrzną częścią siodełka może być skóra, skóra syntetyczna lub różne tkaniny i tworzywa sztuczne. Niektóre z nich posiadają niewielkie otwory zapewniające zmniejszenie tarcia. Pokrycie siodełka powinno zapewniać wchłanianie potu oraz chronić jadącego rowerem przed przesuwaniem i zsuwaniem się z siedzenia. Istnieje bardzo duży wybór wariantów kolorystycznych pokryć siodełek, warto jednak zwrócić uwagę czy pokrycie jest odporne na blaknięcie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sklep rowerowy Kraków.

Comments are closed.

https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-prawo-jazdy/ https://amtm.pl/przestrzen-i-styl-jak-hokery-do-kuchni-oraz-meble-loftowe-odmieniaja-wnetrza/ https://beesafe.pl/porady/ucieczka-z-miejsca-kolizji/