Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Na czym polega wazektomia bez igły i skalpela?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zabieg, jakim jest wazektomia, wykonuje się u mężczyzn, którzy nie planują zakładania rodziny lub już ją mają, ale chcą zrezygnować z jej powiększenia. Metoda ta polega na przecięciu nasieniowodów, przez co plemniki nie przedostają się do nasienia, co z kolei uniemożliwia zapłodnienie. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Istnieje wiele metod jej przeprowadzenia. Jedną z nich jest wazektomia, podczas której nie stosuje się skalpela ani igły. Na czym ona polega?

Jak wygląda wazektomia bez igły i skalpela?

Pierwszym etapem jest rozmowa pacjenta z lekarzem. Zadawane są pytania o stan zdrowia pacjenta, jego oczekiwania względem zabiegu, wyklucza się ponadto ewentualne przeciwwskazania i określa sposób przeprowadzenia całej procedury. Po konsultacji i kwalifikacji można przystąpić do wazektomii.

 

Cała procedura zajmuje około 30 minut. Przed zabiegiem pacjent powinien wziąć prysznic, a także ogolić okolice moszny. Następnie zostaje odpowiednio przygotowany do wazektomii. Mowa tutaj o podaniu miejscowego znieczulenia, aby maksymalnie zmniejszyć dyskomfort, jaki może towarzyszyć mężczyźnie.

 

Wazektomia wykonywana omawianą metodą rzeczywiście nie wymaga od lekarza korzystania ze skalpela i wykonywania nacięć. Te musiałyby następnie zostać zabezpieczone z pomocą szwów, a także przyczyniłyby się do dłuższej rekonwalescencji i konieczności odpowiedniej troski o ranę, by zapobiec ewentualnej infekcji.

 

Jedyne, co należy zrobić, to niewielki otwór w skórze po obu stronach moszny. Wspomniane otwory są delikatnie rozciągane z pomocą odpowiedniego narzędzia. Dzięki elastyczności skóry nie powoduje się żadnego naruszenia struktury naskórka przez jego nacinanie.

 

Otwór zapewnia lekarzowi dostęp do nasieniowodów. Wprowadza się przez niego narzędzie, które służy do ich przecięcia, podwiązania i umieszczenia ich końców w fałdach skórnych. 

 

Nawet jeżeli po zabiegu okaże się, że konieczne jest założenie szwu, jest to przeważnie szew wchłanialny. Rozciągnięta skóra ulega ponownego zwężeniu, dzięki czemu jakikolwiek ślad po wazektomii jest mniej niezauważalny.

Jak wygląda rekonwalescencja po wazektomii?

To ważne, aby pacjent dał sobie czas na odpoczynek i krótką rekonwalescencję. Nawet jeżeli zmiany zewnętrzne są mało widoczne. Po zabiegu pacjent może odczuwać pewne dolegliwości bólowe, choć nie od razu, ponieważ wciąż jest pod wpływem działania znieczulenia miejscowego.

 

Należy na minimum siedem dni po przeprowadzonej procedurze zachować wstrzemięźliwość seksualną, pamiętać o odpowiedniej higienie osobistej i stosowaniu bielizny uciskowej. Tymczasowo mężczyznom zaleca się rezygnację z nadmiernej aktywności fizycznej i wysiłku, korzystania z sauny lub basenu.

Kiedy można zaprzestać stosowania innych środków antykoncepcyjnych?

W przypadku wazektomii, bez względu na to, jaką metodą jest wykonywana, pacjenci powinni przez przynajmniej kilka miesięcy stosować dodatkowe środki zapobiegające zajściu w ciążę. Jest to spowodowane tym, iż w nasieniowodach wciąż mogą znajdować się aktywne plemniki. Po kilku miesiącach warto wykonać badanie kontrolne spermy. Jeżeli wynik wskazuje na brak obecności żywych plemników, będzie to równoznaczne z powodzenie całej procedury.

Jakie są zalety wazektomii?

Jedną z korzyści dla obu partnerów jest pewien komfort psychiczny, jaki może wpływać na jakość ich współżycia po wykonanej wazektomii. To także możliwość zrezygnowania z innych środków, jak np. antykoncepcja hormonalna. Jednocześnie należy dodać, iż procedura nie wpływa na inne czynności fizjologiczne, ani na libido. 

 

Z reguły zabieg wykonywany jest jeden raz w życiu. W rzadkich przypadkach może dojść do rekanalizacji, co jednak potwierdza się wspomnianym badaniem nasienia. Wazektomia to także jednorazowy koszt, który w dłuższej perspektywie czasu może okazać się inwestycją bardziej opłacalną finansowo, niż systematyczne zakupy innych środków antykoncepcyjnych.

 

Jeśli rozważasz wykonanie wazektomii, możesz porozmawiać o tej procedurze na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.

zobacz wiecje zobacz wiecje zobacz